Brajlpunkt

Blog

Jak wygląda alfabet Braille’a?

Pismo Braille’a to uniwersalny system pisma punktowego, który otwiera drzwi do świata literatury dla osób niewidomych, a także ułatwia funkcjonowanie w codziennym życiu. Używany we wszystkich językach świata, oparty na sześciopunktach w kształcie prostokąta, umożliwia tworzenie 63 znaków. Warto przyjrzeć się bliżej bliżej temu niezwykłemu systemowi, jego zastosowaniom oraz wpływowi na życie osób niewidomych.

Czytaj dalej

Jak profesjonalnie stworzyć książkę dla niewidomych?

Tworzenie książek dla niewidomych to proces wymagający zarówno wiedzy z zakresu dostępności, jak i umiejętności technicznych. Wybór odpowiedniej techniki jest kluczowy dla sukcesu takiego przedsięwzięcia. Istnieje kilka metod, które pozwalają na stworzenie profesjonalnych publikacji dla osób niewidomych, a najbardziej popularne z nich to druk Braille’a, książki mówione oraz książki elektroniczne z funkcją czytania tekstu na głos.

Czytaj dalej

Kiedy i dlaczego warto wykorzystać ulotki dla niewidomych?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z potrzeby dostosowania przestrzeni publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych. W przypadku niewidomych, jednym z kluczowych aspektów jest dostęp do informacji. Ulotki dla niewidomych, czyli materiały drukowane w alfabecie Braille’a, stanowią ważne narzędzie komunikacji, które pozwala na dotarcie do tej grupy odbiorców z istotnymi treściami. Wykorzystanie ulotek w […]

Czytaj dalej

Zastosowanie tablic dotykowych dla niewidomych

Jednym z kluczowych obszarów, w których tablice dotykowe dla niewidomych odgrywają istotną rolę, jest ułatwienie poruszania się i orientacji przestrzennej. Dzięki tym innowacyjnym rozwiązaniom osoby niewidome mają możliwość samodzielnego poruszania się w przestrzeni publicznej, co wpływa na poprawę ich jakości życia i samodzielności.

Czytaj dalej

Napisy na drzwi dla niewidomych jako element bezpiecznego poruszania się w przestrzeni publicznej

Bezpieczeństwo i swoboda poruszania się osób niewidomych w przestrzeni publicznej coraz częściej stają się przedmiotem zainteresowania architektów, projektantów oraz władz samorządowych. W miastach i miejscach publicznych wprowadza się różnorodne ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami wzrokowymi, takie jak specjalne oznaczenia na chodnikach, sygnalizacja dźwiękowa na przejściach dla pieszych czy tablice informacyjne z brajlem. W niniejszym artykule […]

Czytaj dalej

Jaka jest historia druku w alfabecie Braille’a?

Druk w alfabecie Braille’a odegrał znaczącą rolę w poprawie jakości życia osób niewidomych, umożliwiając im zdobycie edukacji, czytanie i pełniejszy udział w społeczeństwie. Dzięki Louisowi Braille’owi i jego wynalazkowi, niewidomi ludzie zyskali dostęp do informacji i możliwość samodzielnego przekazywania ich innym. Oto krótka historia druku w alfabecie Braille’a.

Czytaj dalej

Gdzie możemy spotkać tabliczki w alfabecie Braille’a?

Alfabet Braille’a, czyli sześciokropkowy układ znaków, który umożliwia osobom niewidomym i niedowidzącym odczytywanie tekstów za pomocą dotyku, coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej. Nawiasem mówiąc, to wynik rosnącej świadomości społeczeństwa potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku i chęci wspierania ich integracji życiowej. Ale gdzie dokładnie możemy spotkać tabliczki alfabetu Braille’a?

Czytaj dalej