Brajlpunkt

Blog

Gdzie wykorzystuje się plany budynków dla niewidomych?

Plany budynków dla niewidomych to innowacyjne rozwiązanie, które ułatwia poruszanie się osobom z dysfunkcjami wzroku w przestrzeni publicznej i prywatnej. Dzięki nim, osoby niewidome mogą samodzielnie poruszać się po różnych obiektach, co zwiększa ich niezależność i komfort życia. 

Czytaj dalej

Jak przebiega tworzenie wypukłych nadruków dla niewidomych?

Współczesne technologie dają niewidomym i słabowidzącym szansę na samodzielne funkcjonowanie w społeczeństwie. Jednym z kluczowych narzędzi w tym zakresie są wypukłe wydruki dla niewidomych, czyli teksty zapisane pismem Braille’a. Jak przebiega proces tworzenia takich wydruków? Oto cztery główne metody, które pozwalają na przygotowanie materiałów dostępnych dla osób z dysfunkcją wzroku.

Czytaj dalej

Jakich błędów unikać przy drukowaniu broszur dla niewidomych?

Drukowanie materiałów dla osób niewidomych, takich jak broszury w alfabecie brajla, to ważne zadanie, które pozwala na przekazanie informacji tym, którzy nie mają możliwości czytania tradycyjnych druków. Aby jednak wydruki były funkcjonalne i czytelne, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. 

Czytaj dalej

Na jakich powierzchniach można nanieść alfabet Braille’a?

Alfabet Braille’a to system pisma umożliwiający osobom niewidomym czytanie i pisanie za pomocą dotyku. Wydruki w alfabecie brajla mogą być nanoszone na różne powierzchnie, co sprawia, że jest on dostępny i przyjazny dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Przedstawiamy najczęściej stosowane rodzaje materiałów, na których można nanieść alfabet Braille’a.

Czytaj dalej

Jak wygląda alfabet Braille’a?

Pismo Braille’a to uniwersalny system pisma punktowego, który otwiera drzwi do świata literatury dla osób niewidomych, a także ułatwia funkcjonowanie w codziennym życiu. Używany we wszystkich językach świata, oparty na sześciopunktach w kształcie prostokąta, umożliwia tworzenie 63 znaków. Warto przyjrzeć się bliżej bliżej temu niezwykłemu systemowi, jego zastosowaniom oraz wpływowi na życie osób niewidomych.

Czytaj dalej

Jak profesjonalnie stworzyć książkę dla niewidomych?

Tworzenie książek dla niewidomych to proces wymagający zarówno wiedzy z zakresu dostępności, jak i umiejętności technicznych. Wybór odpowiedniej techniki jest kluczowy dla sukcesu takiego przedsięwzięcia. Istnieje kilka metod, które pozwalają na stworzenie profesjonalnych publikacji dla osób niewidomych, a najbardziej popularne z nich to druk Braille’a, książki mówione oraz książki elektroniczne z funkcją czytania tekstu na głos.

Czytaj dalej

Kiedy i dlaczego warto wykorzystać ulotki dla niewidomych?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z potrzeby dostosowania przestrzeni publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych. W przypadku niewidomych, jednym z kluczowych aspektów jest dostęp do informacji. Ulotki dla niewidomych, czyli materiały drukowane w alfabecie Braille’a, stanowią ważne narzędzie komunikacji, które pozwala na dotarcie do tej grupy odbiorców z istotnymi treściami. Wykorzystanie ulotek w […]

Czytaj dalej

Zastosowanie tablic dotykowych dla niewidomych

Jednym z kluczowych obszarów, w których tablice dotykowe dla niewidomych odgrywają istotną rolę, jest ułatwienie poruszania się i orientacji przestrzennej. Dzięki tym innowacyjnym rozwiązaniom osoby niewidome mają możliwość samodzielnego poruszania się w przestrzeni publicznej, co wpływa na poprawę ich jakości życia i samodzielności.

Czytaj dalej

Napisy na drzwi dla niewidomych jako element bezpiecznego poruszania się w przestrzeni publicznej

Bezpieczeństwo i swoboda poruszania się osób niewidomych w przestrzeni publicznej coraz częściej stają się przedmiotem zainteresowania architektów, projektantów oraz władz samorządowych. W miastach i miejscach publicznych wprowadza się różnorodne ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami wzrokowymi, takie jak specjalne oznaczenia na chodnikach, sygnalizacja dźwiękowa na przejściach dla pieszych czy tablice informacyjne z brajlem. W niniejszym artykule […]

Czytaj dalej

Jaka jest historia druku w alfabecie Braille’a?

Druk w alfabecie Braille’a odegrał znaczącą rolę w poprawie jakości życia osób niewidomych, umożliwiając im zdobycie edukacji, czytanie i pełniejszy udział w społeczeństwie. Dzięki Louisowi Braille’owi i jego wynalazkowi, niewidomi ludzie zyskali dostęp do informacji i możliwość samodzielnego przekazywania ich innym. Oto krótka historia druku w alfabecie Braille’a.

Czytaj dalej