Brajlpunkt

Tu jesteś:

Strona główna » Grafika wypukła
a

Grafika wypukła

Dzięki grafice wypukłej osoby niewidome mogą obejrzeć za pomocą zmysłu dotyku zarys i najważniejsze szczegóły ilustracji, przedmiotów, map, obrazów, wykresów i innych, które osoby widzące oglądają za pomocą zmysłu wzroku.

Grafika wypukła pomaga osobom niewidomym wyobrazić sobie to czego nie są w stanie zobaczyć na przykład zarys budynku, plan miasta, symbole. Za pomocą grafiki wypukłej można przedstawić osobie niewidomej pojęcia dla niej abstrakcyjne, jest nieoceniona także w orientacji przestrzennej.

Rodzaje grafiki wypukłej

Papier pęczniejący to jedno z najbardziej zaawansowanych rozwiązań stosowanych w tworzeniu grafiki wypukłej dla niewidomych. Jest to specjalny rodzaj papieru pokrytego warstwą termicznie aktywowanej substancji, która pod wpływem ciepła pęcznieje, tworząc na powierzchni papieru wypukłe kształty. Coraz większą popularność zdobywa wypukłe pismo standardowe, które polega na tworzeniu wypukłych znaków alfabetycznych czy cyfr. Grafika brajlowska to innowacyjna metoda łączenia grafiki wypukłej z pismem Braille’a. Stosując tę technikę, można tworzyć obrazy wzbogacone o opis czy informacje dodatkowe zgodne z zasadami alfabetu Braille’a. Tablice tyflograficzne to specjalne tablice z wypukłymi grafikami lub napisami dla osób niewidomych, które przekazują różnorodne informacje za pomocą zmysłu dotyku. Plany brajlowskie to kolejne rozwiązanie wykorzystujące grafikę wypukłą dla ułatwienia życia osób niewidomych. Są to precyzyjne mapy, które przedstawiają układ budynków, ulic czy miejsc publicznych, umożliwiając użytkownikom łatwe zorientowanie się w przestrzeni.
grafika wypukła

Na papierze pęczniejącym

Usługa polega na wydruku na specjalnym papierze grafik, których czarne elementy stają się wypukłe, kolorowe pozostają płaskie. Dzięki technice wydruku na papierze pęczniejącym możemy udostępnić osobom niewidomym zarys wszelkiego rodzaju grafik w formie wypukłej.

Ważne, żeby wypukłe były tylko najważniejsze elementy z pominięciem mniej istotnych szczegółów, tak, żeby obraz na papierze pęczniejącym był dla osoby niewidomej czytelny.

Wypukłe pismo standardowe

Oferujemy wydruk pisma standardowego w większości dostępnych czcionek za pomocą tłoczonych punktów. Wypukłe pismo standardowe, tak jak w edytorze tekstu może mieć wybraną wielkość, pogrubienie, może być pisane kursywą.

Grafika
brajlowska

Oferta obejmuje tłoczenie na papierze lub folii grafik brajlowskich za pomocą punktów brajlowskich (wykresy, schematy, figury geometryczne).

Tablice
tyflograficzne

Proponujemy wykonanie tablic tyflograficznych (z grafiką wypukłą dla niewidomych) na takich materiałach jak PCV, pleksi, metal (płyty dibond).