Brajlpunkt

Jakich błędów unikać przy drukowaniu broszur dla niewidomych?

broszura z alfabetem Braille'a

Drukowanie materiałów dla osób niewidomych, takich jak broszury w alfabecie brajla, to ważne zadanie, które pozwala na przekazanie informacji tym, którzy nie mają możliwości czytania tradycyjnych druków. Aby jednak wydruki były funkcjonalne i czytelne, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. 

Wybór odpowiedniego papieru i drukarki

Pierwszym krokiem w procesie drukowania broszur w alfabecie brajla jest wybór odpowiedniego papieru oraz drukarki. Papier powinien być grubości co najmniej 160 g/m², aby zapewnić trwałość i stabilność znaków brajla. Ponadto warto zainwestować w specjalistyczną drukarkę do tłoczenia alfabetu brajla, która pozwoli na precyzyjne wybicie niewielkich wyczuwalnych punktów na powierzchni papieru.

Drugim aspektem, który warto wziąć pod uwagę, jest zachowanie odpowiedniej struktury i układu broszury. Znaki brajla są większe niż tradycyjne litery, dlatego też ważne jest, aby dostosować ilość tekstu do dostępnej przestrzeni na stronie. Ponadto należy pamiętać o odpowiednich odstępach między linijkami oraz marginesach, które ułatwią czytanie osobom niewidomym. Warto również unikać umieszczania grafik lub zdjęć, ewentualnie należy umieścić ich opis tekstowy jeśli to konieczne.

Uwzględnienie specyfiki pisma punktowego  brajla

Trzecim istotnym elementem jest uwzględnienie specyfiki pisma punktowego brajla podczas tworzenia treści broszury. Alfabet brajla opiera się na układzie sześciu kropek, które tworzą różne kombinacje odpowiadające literom alfabetu oraz innym znakom. Ważne jest więc, aby znać zasady transkrypcji tekstu na język brajla oraz stosować je konsekwentnie. Jeśli więc planujesz przygotowanie tego typu broszury lub innego dokumentu, zapraszamy do skorzystania z usług naszej firmy. Specjalizujemy się w tworzeniu wydruków w alfabecie brajla w Poznaniu, dlatego zapewniamy profesjonalną realizację. Warto przy tym wspomnieć, że niektóre osoby niewidome korzystają z tzw. skróconego brajla, który pozwala na szybsze czytanie poprzez stosowanie skrótów zamiast pełnych słów. Skróty pozwalają również na dużą oszczędność papieru. W przypadku tworzenia materiałów dla szerokiej grupy odbiorców warto uwzględnić obie wersje wydruków w dla osób niewidomych.