Brajlpunkt

Gdzie możemy spotkać tabliczki w alfabecie Braille’a?

tabliczka w alfabecie Braille’a

Alfabet Braille’a, czyli sześciokropkowy układ znaków, który umożliwia osobom niewidomym i niedowidzącym odczytywanie tekstów za pomocą dotyku, coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej. Nawiasem mówiąc, to wynik rosnącej świadomości społeczeństwa potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku i chęci wspierania ich integracji życiowej. Ale gdzie dokładnie możemy spotkać tabliczki alfabetu Braille’a?

Transport publiczny – łatwiejsza mobilność

W miastach w Polsce rośnie liczba pojazdów komunikacji miejskiej, które są wyposażone w oznaczenia brajlowskie na przystankach autobusowych lub tramwajowych, gdyż pomagają one niewidomym i niedowidzącym podróżnym w odnalezieniu się i korzystaniu z usług transportowych. Ponadto, oznaczenia w alfabecie Braille’a można również spotkać na biletomatach, co ułatwia zakup biletów oraz sprawdzenie informacji o bilecie. Ważne jest też dostosowanie pojazdów, aby osoby z dysfunkcjami wzroku mogły poruszać się w nim bezpiecznie i komfortowo.

Obszar kulturalny – dostępność dla wszystkich

Bardzo istotnym aspektem działalności kulturalnej jest zwiększenie dostępności informacji dla osób niewidomych. Dlatego w nowoczesnych muzeach, teatrach , filharmoniach, czy nawet w ogrodach zoologicznych, często spotkamy tabliczki w alfabecie Braille’a z opisami eksponatów czy planami budynków. W ten sposób osoby z dysfunkcjami wzroku mają możliwość korzystania z tych samych źródeł kultury co widzący i uczestniczenia w życiu społeczno-kulturalnym. Co istotne, tabliczki znajdziemy także w urzędach i szpitalach.

Firmy świadczące usługi dla niewidomych – wsparcie na najwyższym poziomie

Jednym z podmiotów szanujących potrzeby osób z dysfunkcjami wzroku i dbających o powszechną dostępność informacji jest firma Brajl Punkt z Poznania. Ich usługi obejmują na przykład tłumaczenia brajlowskie, tablice dotykowe dla osób niewidomych oraz wydruki książek zaopatrzonych w alfabet Braille’a. Dzięki współpracy z decydentami, jednostkami oświatowymi czy miejscami kultu, Brajl Punkt przyczynia się do rozwoju i implementacji rozwiązań ułatwiających życie osobom niewidomym i niedowidzącym.